Информация
о проведенных мероприятиях, посвященных
Декаде Самопознания
Подгорненская СШ 2016-2017 уч. г.
3 февраля
На 3 февраля по декаде
запланирована следующая работа: Литературная
гостиная «Құлақтан кіріп бойды алар»
среди учащихся 6-7 классов, которую провела библиотекарь школы Смагулова С.Н.;
урок самопознания «Ақыл жастан, асыл - тастан» в 3а классе – учитель Казкенов
Н.С.; мероприятие: «Вежливость – это сила, слабость, необходимость»,
мероприятие провела учитель и классный руководитель 2б класса Карпенко О. В.
Все мероприятия проведены своевременно и хорошем уровне.
Цель проведения
мероприятий: – обогатить речь детей новыми словами и понятиями по теме «Вежливость»,
– формировать у детей
умение сотрудничать,
– обучать умению
слушать, мирно решать спорные вопросы и приходить к единому мнению в команде,
– воспитывать
нравственные качества: сопереживание, умение помогать друг другу,
– принимать людей
такими, какие они есть.
Исп:
Филина В.Н.
«Вежливость – это сила,
слабость, необходимость»
Цели:
– обогатить речь детей
новыми словами и понятиями по теме «Вежливость»,
– формировать у детей
умение сотрудничать,
– обучать умению
слушать, мирно решать спорные вопросы и приходить к единому мнению в команде,
– воспитывать
нравственные качества: сопереживание, умение помогать друг другу,
– принимать людей
такими какие они есть.
Ход мероприятия:
1 слайд
Выход на тему
– О чём будет наш
разговор, какую проблему постараемся решить, я думаю, вы скажете, прослушав стихотворение
«Здравствуйте!»
– Здравствуйте! –
Поклонившись, мы друг
другу сказали,
Хоть были совсем
незнакомы.
– Здравствуйте! –
Что особого тем мы
друг другу сказали?
Просто «здравствуйте»,
Больше ведь мы ничего
не сказали.
Отчего же на капельку
солнца прибавилось в мире?
Отчего же на капельку
счастья прибавилось в мире?
Отчего же на капельку
радостней сделалась жизнь?
– Что вы можете ответить
на эти вопросы?
2 слайд
Тема и задачи
«Вежливость – это сила, слабость,
необходимость».
– Чему посвящён наше
мероприятие? Почему я назвала это проблемой?
В мире вежливость
стала не в почёте: люди стали забывать помогать старым людям, сопереживать друг
другу, помогать ближним и не просить за это плату. Очень жаль.
– Давайте, попробуем
открыть секреты вежливости и определить:
– какие слова помогают
людям общаться
– какие полезные
привычки украшают человека
– что необходимо делать,
чтобы тебя понимали сверстники и взрослые
И ответить на главный
вопрос: «Вежливость – это сила, слабость, необходимость».
– Как вы понимаете
слово «вежливость»?
– Составьте
определение слова ВЕЖЛИВОСТЬ (в парах)
Называют
3 слайд
– В словаре этики
(показ) даётся такое понятие ВЕЖЛИВОСТИ:
Вежливость – это
качество человека, для которого уважение к людям стало обычной нормой поведения
и привычным способом общения с окружающими.
– А можно ли научиться
быть вежливым?
Анализ ситуации «Двое
прохожих»
По улице шли двое
прохожих. Одному 62 года, другому 8 лет. У первого в руках было 5 предметов: 1
портфель, 3 книжки, 1 сверток. Одна из книг упала.
– У вас упала книга! –
закричал мальчик, догоняя прохожего.
– Разве? – удивился
тот.
– Конечно, объяснил
мальчик, – у вас было 3 книги, 1 портфель и пакет – всего 5 вещей, а теперь
осталось 4.
– Как, по-вашему, что
ответил прохожий мальчику?
– Я вижу, ты хорошо
знаешь вычитание и сложение, – сказал прохожий, с трудом поднимая упавшую
книгу, – однако есть правило, которого ты еще не усвоил.
– Что это за правило?
Для чего нужны эти правила?
4 слайд
Правила вежливых людей.
– Правила, которые
можно применить в нашем классе.
(вопросы и ситуации
для каждой группы отдельно) (Можно правила напечатать заранее )
Ситуация 1.
После работы мама
приготовила ужин, перемыла посуду и пошла стирать белье. Папа отправился на
огород поливать огурцы. А Петя удобно устроился на диване и стал смотреть любимую
передачу.
1. Чьё поведение вызвало
у вас одобрение?
2. Кого осуждаете?
Почему?
3. Как бы вы поступили
в этой ситуации?
4. Какое правило
вежливого человека представите?
5 слайд
ПРАВИЛО 1
Вежливый Человек
постоянно думает об окружающих людях.
Ситуация 2.
Марине на день
рождения подарили большой набор фломастеров. На следующий день она с гордостью
показывала свой подарок девочкам в школе.
«Я никому их не дам,
пока они новые» - говорила она подругам.
1. Чьё поведение
вызвало у вас одобрение?
2. Кого осуждаете?
Почему?
3. Как бы вы поступили
в этой ситуации?
4. Какое правило
вежливого человека представите?
6 слайд
ПРАВИЛО 2
Будь вежлив со своими
товарищами.
Ситуация 3.
Коля, вбежав в класс,
закричал:
– Привет, Серый!
– Я сейчас, портфелем
Светку толстую стукнул. Вот смешно было, когда она упала в лужу!
1. Чьё поведение
вызвало у вас одобрение?
2. Кого осуждаете?
Почему?
3. Как бы вы поступили
в этой ситуации?
4. Какое правило
вежливого человека представите?
7 слайд
ПРАВИЛО 3
Вежливый человек не
причинит неприятности другому человеку, не обидит его оскорбительным прозвищем.
Ситуация 4.
Однажды Вова поехал в
театр. В трамвае он сел около окна и с интересом рассматривал улицы. Вдруг в
трамвай вошла женщина с маленьким ребенком. Вова посмотрел на них и снова
отвернулся к окну.
1. Чьё поведение
вызвало у вас одобрение?
2. Кого осуждаете?
Почему?
3. Как бы вы поступили
в этой ситуации?
4. Какое правило
вежливого человека представите?
8 слайд
ПРАВИЛО 4
Вежливый человек
внимателен к людям.
Ситуация 5.
У Наташи в классе
много друзей. Они часто встречаются, гуляют, играют, выполняют вместе домашние
задания. Наташе со своими друзьями не бывает скучно.
1. Чьё поведение
вызвало у вас одобрение?
2. Кого осуждаете?
Почему?
3. Как бы вы поступили
в этой ситуации?
4. Какое правило
вежливого человека представите?
9 слайд
ПРАВИЛО 5
Вежливый человек не
ссорится с друзьями, работает и играет дружно.
– Какие ещё правила
вежливых людей можете назвать?
10 слайд
– Однажды учёные и
врачи попытались ответить на вопрос: влияют ли грубость, насмешки оскорбления
на здоровье людей?
Они установили, что
жестокие поступки и обидные прозвища имеют самые серьёзные последствия.
Когда человеку
приходится переживать боль и унижение от одноклассников, это сохраняется на
долгие годы в памяти. Воспитанный человек никогда не будет подшучивать над
физическими недостатками своих товарищей, смеяться над ними.
– Нам всем не хватает
добрых вежливых слов в общении. Как здорово услышать: «Я рад тебя видеть!», «Я
готов тебе помочь!», «Здравствуйте!», «Будьте здоровы!». Всем людям плохо без
внимания и сочувствия. Вот и давайте чаще говорить друг другу только приятные
слова. От этого на капельку солнца прибавится в мире, на капельку счастья прибавится в мире, на капельку
радостней сделается жизнь.
Игра «Доскажи словечко»
– Вежливые люди знают
много вежливых слов.
Сейчас мы узнаем,
какие слова знаете вы. Послушайте стихи и доскажите вежливые слова.
1. Если встретился
знакомый,
Хоть на улице, хоть
дома –
Не стесняйся, не
лукавствуй,
А скажи погромче …
(здравствуй).
2. Вылез крот на белый
свет
И сказал ежу …
(привет).
3. Если просишь
что-нибудь,
То сначала не забудь
Разомкнуть свои уста
И сказать …
(пожалуйста).
4. Если невежей
прослыть не хотите,
Очень прошу вас –
будьте мудры,
Вежливым словом
просьбу начните:
Будьте … (любезны),
Будьте … (добры).
5. Порвал Воробей
Паутинные нити.
Чирикнул смущённо:
– Ну … (извините)!
6. Если встретилась
компания,
Не поспешно, не
заранее,
А в минуту расставания
Всем скажите:
… (До свидания!).
7. Когда я что-то
подарю,
Мне говорят:
… (Благодарю!)
Тебе подарят
что-нибудь –
Благодарить не
позабудь!
8.Если словом или
делом
Вам помог кто-либо,
Не стесняйтесь громко,
смело
Говорить:
… (спасибо!)
9. Играл Медвежонок на
кухне в футбол
И перебил ненароком
посуду.
К Медведице-маме
понурый пришёл:
– … (Прости) меня,
мама, я больше не буду!
– Молодцы! Вы знаете
много вежливых слов.
Игра «Собери пословицы» - 11-12 слайды
Пение песни «Дружба это не работа»
13 слайд
Итог
– Подходит к концу
наше мероприятие. Ответьте на вопрос: «Что значит «Быть вежливым человеком?»
«Вежливость – это
сила, слабость, необходимость».
Рефлексия.
– Закончите
предложение.
Я считаю, что мы не
напрасно провели эти минуты вместе …
Нам было нужно это
мероприятие …
Я хочу себя похвалить
…
Я хочу похвалить
одноклассников …
Я хочу похвалить
учителя …
Я думаю, что я вежлив,
потому что …
Я не всегда вежлив,
мне нужно научиться …
– Чтение стихотворения
хором:
А в играх с друзьями
мы сами
Должны оставаться
друзьями.
Да здравствует
смелость, азарт, быстрота,
Да здравствует вежливость
и доброта,
Да здравствуют добрые
лица!
И пусть тот, кто
злится, – стыдится!
13 слайд
“Ұлы халықтың - ұлы Абайы” атты әдеби-сазды кеш.
Мақсаты– Ұлы ақынның
өнегелі өмірімен таныстыру, ақынның даналығын, рухани асыл мұраларын насихаттап, өлеңдерін, әндерін мәнерлеп
айтқызу. Көркем сөйлеуге , өз бетімен іздене білуге , шығармашылықпен
жұмыс істеуге көмектесу.
Көрнекіліктер: Абай портреті, эпиграф жазылған плакаттар, кітап көрмесі,
слайд, бейнероликтер.
1-жүргізуші:
Көп адам дүниеге бой алдырған,
Бой алдырып, аяғын көп шалдырған,
Өлді деуге бола ма, ойлаңдаршы,
Өлмейтұғын артына сөз қалдырған, - деп төрелігін өзі шешкен Абай бүгін
жарқын бейнесімен де, жалынды жырымен де бізбен бірге 170 жыл бойы өмір
сүріп келеді, мәңгі өмір сүре бермек!
Ол өткен заманның, кешегі түркі дүниесінің соққан тынысы болса да бізге
түсінікті, жүрегімізге қонымды Абай –лебі, Абай - үні, ана тынысы - заман
тынысы, халық үні. Абайдың жарқын бейнесі, жалынды жыры бізбен бірге мәңгі
жасап келеді.
2 - жүргізуші –
Құрметті әдебиет сүйер қауым! Қазақтың біртуар ұлдарының бірі, данышпан
ақын, ойшыл, дана ғұламаларының бірі, қазақ әдебиетінің шоқтығы биік ірі
тұлғасы Абай Құнанбайұлының шығармашылығына арналған “ Ұлы халықтың - ұлы Абайы ”атты әдеби-сазды кешімізге қош
келдіңіздер!
Жүрегін шырақ етіп жандырған кім?
Жырымен жан сусынын қандырған кім?
Өзіне –өзі орнатып ескерткішті,
Мұра қып, кейінгіге қалдырған кім?
Ерте оянып , ойланып , ержеткен кім?
Талабын тас қияға өрлеткен кім?
Құбажан, құрбақан құм, құла қырда,
Өлеңнің бесігінде тербеткен кім?
Соқтықпалы, соқпақсыз жерде өскен кім?
Үнінен әділдіктің лебі ескен кім?
Арманын атандырып келешекке ,
Біздермен осы күнгі тілдескен кім?
Тайсалмай, мыңмен жалғыз алысқан кім?
Жауына найза сөзін шанышқан кім?
Өзендей құйған барып көк теңізге,
Лермонтов, Пушкиндермен табысқан кім?
6
класс Сахнаға Султангазина Бахытгуль
шығады.
Жүрегімнің түбіне терең бойла,
Мен бір жұмбақ адаммын оны да ойла.
Соқтықпалы , соқпақсыз жерде өстім,
Мыңмен жалғыз алыстым, кінә қойма.
жүргізуші –
- Әрине, Абай атамыз туралы айта беру артық емес. Бір қарағанда таныс тақырып,
таныс бейне секілденгенмен, ол туралы білетініміз тым аз - ау. Ұлылықтың сырына
қанық болғымыз келсе, даралықтың қандай болатынын ұғынғымыз келсе, дана Абай
әлемін шарлап қайталық, құрметті халайық!
1.Абай кім?(бейнеролик) қонақтармен диолог.
Абайдың өмірі мен шығармашылығына байланысты сұрақтар:
1.Абай алғашқы өлеңдерін қай ақынның атынан жарияланып отырды?( Көкбай ).
2. Абай туралы ең алғаш мақала жазған кім?( Әлихан Бөкейханов, 1903жылы
Петербургта жазған).
3. Абайдың шын аты кім?(Ибраһим).
4.Абайдың қанша күйі бар? Аттарын ата.( Үшкүйі бар: «Тоқжанға», «Май
түні», Абайдың желдірмесі»).
5.Абайдың аяқталмаған поэмасы.(«Әзім әңгімесі».)
6.Абай Леермонтовтан қанша шығарма аударған?(Жиырма жеті шығарма
аударған).
7.Абайдың әжесінің және шешесінің аттарын ата.( Зере, Ұлжан.)
8. Ділдәдән туған балалары.(Ақылбай, Әбдірахман, Мағауия).
9. «Қазақтың бас ақыны -Абай Құнанбаев» деп атаған кім?( Ахмет
Байтұрсынов).
10.Әйгерім кім? Әйгерімнің шын атын ата.(Абайдың екінші әйелі, шын аты
Шүкіман.)
11.Абай өлеңдер жинағы қайжылы басылып шықты және қай қалада?( 1909 жылы
Петербургта).
12. « Абай жолы» романын кім жазды?( Мұхтар Әуезов).
13. Абай ескерткіші алғаш қай қалада қойылды?(Алматы қаласында мүсінші-
Наурызбай Х)
14.Абай кімге ғашық болды? (Тоқжанға)
15. Шәкәрімнің Абайға қандай туыстық жақындындығы болды?(Абайдың
ағасының баласы.)
Абай (Ибраһим) Құнанбаев (1845—1904) — ақын, ағартушы, жазба қазақ
әдебиетінің, қазақ әдеби тілінің негізін қалаушы, философ, композитор,
аудармашы, саяси қайраткер, либералды білімді исламға таяна отырып, орыс және
еуропа мәдениетімен жақындасу арқылы қазақ мәдениетін жаңартуды көздеген
реформатор. Абай ақындық шығармаларында қазақ халқының әлеуметтік, қоғамдық,
моральдық мәселелерін арқау еткен.
Презентация
«Ұлы халықтың- ұлы Абайы»
Енді сөз кезегін мектебіміздің кітапханашысы Смагулова С.Н береміз.
Абай бір жағынан шығыс классиктері Низами, Сағди, Қожа Хафиз, Науаи,
Физули, Жәми тағы басқаларды оқыса, екінші жағынан А. С. Пушкин, А.И. Герцен,
М.Е. Салтыков-Щедрин, Н.А. Некрасов, М.Ю. , Л.Н. Толстой, И.А. Крылов, Ф.М.
Достоевский, И.С. Тургенев, Н.Г. Чернышевский мұраларын оқып, терең таныс
болған, Батыс әдебиетінен Гете, Дж. Байрон сияқты ақындарды оқып, Дрепер,
Спиноза, Спенсер, Льюис, Дарвин сынды ғалымдардың еңбектерін зерттейді.
2. «Өлең сөздің патшасы, сөз сарасы» айдарын Абайдың табиғат лирикасынан
бастайық.
1-оқушы: Кун Иван «Қыс»
2-оқушы: Свистунова Екатерина «Жазғытұры»
Қара сөздері
Абайдың көркемдік, әлеуметтік гуманистік және дінге көзқарастары терең
білінген еңбегі – қара сөздері. Абайдың қара сөздері (Ғақлия) – ұлы ақынның сөз
өнеріндегі көркемдік қуатын, философиядағы даналық дүниетанымын даралап
көрсететін классикалық стильде жазылған прозалық шығармасы. Жалпы саны қырық
бес бөлек шығармадан тұратын Абайдың қара сөздері тақырыбы жағынан бір бағытта
жазылмаған, әр алуан. Оның алты-жеті үлгісі қысқа болса, қайсыбіреуі мазмұн,
тақырып жағынан өзгешелеу, ауқымды болып келеді. Абай өзінің қара сөздерінде
шығарманың ажарына ғана назар аударып қоймай, оның тереңдігіне, логикалық
мәніне зор салған.
Ұлы ақын, ағартушы Абай музыкалық саласында да айта қалғандай мұра
қалдырды. Өзінің асыл өлеңдерін, қара сөздерін қағазға түсіріп, кейінгі ұрпаққа
жазып қалдырса, музыкалық жөнінде оның мұндай мүмкіншілігі болмады. Өйткені,
Абай өмір сүрген көзеңде қазақта музыканың жазба мәдениеті жоқ еді, халықтық
музыка ауыз дәстүрлік қалыпта еді. Сондықтан Абай әндері де қазақтың басқа
халықтық ән-күйлері сияқты, ауыздан-ауызға, заманнан заманға ауыса отырып
жетті. Музыка саласында жазба мәдениеттің болмауына қарамастан, Абай әндерінің
бізге толық жеткен себебі – олардың халықтың жүрегінде сақталуға сапасы сай
келетін шығармалар болғандығында, халық санасынан өшпес орын алғандығында. Абай
әндерінің өзгешелігі – мелодиялық, ырғақтық жақтарындағы жаңалықтарында,
идеялық мазмұнының ашықтығында. Бұл өзгешелік алғашқы көзде тыңдағандардың
бәріне бірдей тұсінікті бола қоймады, болмақшы да емес еді.
жүргізуші: Көп адам
дүниеге бой алдырған,
Бой алдарын, аяғын көп шалдырған.
Өлді деуге сия ма айтыңдаршы,
Өлмей тұғын артында сөз қалдырған.
«Абайды таныту арқылы біз Қазақстанды әлемге
танытамыз, қазақ халқын танытамыз. Абай әрқашан біздің ұлттық ұранымыз болуы
тиіс»,- дейді Елбасымыз Н. Ә. Назарбаев.
- Орыстар үшін – Пушкин, ағылшындар үшін –
Шекспир, грузиндер үшін – Руставели қандай ұлы құбылыс болса, қазақтар үшін
Абай да сондай теңдессіз құбылыс (К. Кулиев).
2. жүргізуші: Абай Құнанбаев қазақ әдебиеті поэзиясындағы шоқтығы биік,
дара да, дана тұлға. Абай қазақ поэзиясының өсіп, гүлденіп, жаңа сапаға жетуіне
орасан зор еңбек етті. Ақын жас ұрпаққа терең ойға толы. Алуан өлеңдер үлгісін
қалдырды.
Абай туралы (кітаптар, мақалалар, фильмдер т.б.):
«Абайдың өмірбаянына қосымша материалдар» — Мұхтар Әуезовтің мақаласы.
“Абай Құнанбайұлының шығармаларының” 1940 жылы шыққан 2 томдық жинағының 2
томында жарық көрді.
«Абай (Ибраһим) Құнанбаевтың өмірі мен шығармашылығы» — («Жизнь и творчество
Абая (Ибрагима) Кунанбаева»), Мұхтар Әуезовтің мақаласы. Абай Құнанбаевтың
«Лирикалары мен поэмалары» атты 1940 ж. «Художественная литература» баспасынан
орыс тілінде жарық көрген жинағына жазған алғы сөзі. Кітап Л. Соболевтің
редакторлығымен шыққан.
«Абай – қазақтың ұлы ақыны» — Мұхтар Әуезовтің туындысы (Б. Кенжөбаевпен
бірге). Абайдың туғанына 100 жыл толуына байланысты 1945 ж. жарық көрген.
«Абай аулында» — Мұхтар Әуезовтің балалық шағына арналған көркем туынды.
Авторы Т. Жұртбаев. 1987 ж. «Жалын» баспасынан жарық көрген.
«Абай ақындығының айналасы» — Мұхтар Әуезовтің мақаласы. «Әдебиет
майданы» журналының 1934 ж. 11-12-санында, сол жылы «Социалды Қазақстан»
газетінің 30 желтоқсандағы нөмірінде жарияланды.
«Абай елі» — альбом-шежіре. Абайдың 150 жылдық мерейтойына орай 1994 ж.
«Өнер» баспасынан шыққан.
«Абай елінде өткізілген мереке» — Мұхтар Әуезовтың очеркі. Мұхтар
Әуезовтың очеркі. Ұлы Абайдың 100 жылдық мерейтойында көрген-сезген жайлардан
туған ойларын жазған. Очерк «Қазақ елі» журналынын 1945 жылғы 3-4-санында,
кейін Мұхтар Әуезовтың 20 томдық шығармалар жинағында (18-кітап, 1985)
жарияланды.
«Абай еңбектерінің биік нысанасы» — Мұхтар Әуезовтің мақаласы. Абайдың
туғанына 100 жыл толуына байланысты жазылып, алғаш рет «Социалист Қазақстан»
(18. VIII. 1945), «Ленин туы» (23. VIII. 1945), «Алтай большевигі» (26. VIII.
1945) газеттерінде жарияланды.
«Абай жайын зерттеушілерге» — Мұхтар Әуезовтің мақаласы. Семей облыстық
«Екпінді» газетінің 1940 жылғы 17 шілде күнгі санында жарияланған.
«Абай жолы» (мақала) — («Путь Абая»), Мұхтар Әуезовтың шағын мақаласы.
«Литературная газетада» 1954 ж. 13 қарашада шыққан.
«Абай жолы» эпопеясының поэтикасы және оның жазылу тарихы» —
монографиялық зерттеу. Авторы З. Ахметов. 1984 ж. орыс тілінде «Ғылым»
баспасынан жарық көрген.
«Абай жолы» эпопеясының тарихи негіздері» — монография. Авторы Л.
Әуезова. 1969 ж. орыс тілінде «Ғылым» баспасынан жарық көрген.
«Абай Құнанбаев творчествосын зерттеудің маңызды мәселелері» — Мұхтар
Әуезовтің мақаласы. Алғаш рет 1954 жылы «Қазақстан мұғалімі» газетінің 1
шілдедегі санында жарияланды.
«Абай Құнанбаев қазақ халқының ақыны және ағартушысы» — (10. VIII. 1945)
газетінде жарияланған. Мақалада Абайдың ақындық өмір жолымен қалың окырманды
таныстыру мақсат тұтылып, негізінен өмірбаяндық деректер қамтылған.
«Абай Құнанбаев» (150 жылдық мерейтойына) — Мұхтар Әуезовтің ғылыми
еңбектерінің жинағы. Абайдың 150 жылдық мерейтойына байланысты «Санат»
баспасынан 1995 ж. жарық көрген.
«Абай Құнанбаевтың 100 жылдық мерейтойына әзірлік жөніндегі ойлар» —
Мұхтар Әуезовтің 1940 ж. жазған мақаласы Ә. Тәжібаевпен біріге).
«Абай» (деректі фильм) — деректі фильм. 1954 ж. Алматы киностудиясы
шығарған.
«Абай» (диафильм) — диафильм. 1956 ж. Мәскеу «Диафильм» студиясы
шығарған.
«Абай» (жарнама кітапша) — осы аттас операның қойылымына арналған орыс
тіліндегі жарнама кітапша. 1958 ж. Қазақ КСР Мәдениет министрлігі шығарған.
«Абай» (кинодрама) — жазушының кинодрамасы. Қолжазба жазушы мұрағатында
сақтаулы (№141-папка), араб әрпімен жазылған, көлемі 53 бет.
«Абай» (М. Әуезовтың зерттеу еңбегі) — Мұхтар Әуезовтың 1933 ж. жазған
зерттеу еңбегі. «XIX ғасыр мен XX ғасыр басындағы қазақ әдебиетінің оқу
құралына» енген.
«Абай» (әдеби журнал) — 1918 ж. Мұхтар Әуезов негізін салған (Ж.
Аймауытовпен бірге) әдеби журнал. С. Шикібаев ұйымдастырған «Уақ қарыз
серіктестігінің» демеуімен 12 саны жарық көрген.
«Абай» (әдеби сценарий) — жазушының әдеби сценарийі. Автор Абайдың
ақындық өнepiн суреттеуді шәкірт ақындар шығармашылығымен қатар өрбітуді мақсат
еткен.
«Абай» және «Абай жолы» романдарының жазылуы туралы» — («Как я работал
над романами «Абай» и «Путь Абая»), Мұхтар Әуезовтың мақаласы. Оқырмандармен
кездесу кештерінде ойға оралған ой-пікірлері мен оқырмандар сұрауына қайтарған
жауаптары негізінде, әсіресе М. Горький атындағы Әдебиет институтында оқитын
студенттермен кездесу үстінде сөйлеген сөздері негізінде жазылған.
«Абайды білмек керек ойлы жасқа» — Мұхтар Әуезов жазған оқу құралы. 1997
ж. «Санат» баспасынан толық нұсқасы жарық көрді. Кітап құрастырушы әрі ғалым М.
Мырзахметұлының «Мұхтар Әуезов және Абай әлемі» деген көлемді алғы сөзімен
ашылады.
«Аймақтану, білім арттыру» — «Аймақтану, білім арттыру», Мұхтар Әуезовтің
мақаласы. «Жаңа мектеп» журналының 1929 жылы 11-санында жарияланған. Жазушының
шығармалар жинағының 50 томдық толық басылымының 3-томында (1998) қайта
басылды.
Абайдың шығармашылығын зерттеймін деушілерге дерек, монографиялық
еңбектер легі осы. «Абайды оқы, таңырқа!» Қатысушыларға рахмет!
Өз ойыңызбен бөлісіңіз!
1.Абайды қазақстандықтардың қанша пайызы біледі деп ойлайсыз?
2. Шығармалары неше тілге аударылған деп ойлайсыз?
3. Абай қандай адам болған екен?
4. Жастар Абайды қызығып оқи ма?
5. Оларға қандай шығармаларын білу керек?
6. Сізге ақынның шығармашылығы ұнай ма? Атаңыз:
7. Абай өлеңдері мен әндерін «Реп», «Рок», «Хип-хоп», «Джаз», т.б.
ағымдарда тыңдауға қалай қарайсыз?